Город

Як я готую свої троянди до зимівлі: 13 обов’язкових кроків для початківців і професійних квітникарів

Благополучна зимівля садових рослин дозволить побачити в майбутньому сезоні прекрасний сад, радує око пишнотою цвітіння. Особливо комфортні умови на час зимового спокою необхідні трояндам, оскільки ті є ніжними, теплолюбними рослинами.

По своєму досвіду знаю, що зимова погода у нас тепер непередбачувана, тому ніколи не сподіваюся, що чергова зима буде теплою, і завжди з осені ретельно готую свої троянди до зимівлі.

1. Виправляю їх підгодівлю

Найбільш стійко перенесуть зимові морози зрілі пагони трояндових кущів. А ось молоді можуть загинути, тому стимулювати їх зростання підгодівлею напередодні приходу зими не потрібно. Різке зниження температури, яке застане ці пагони в процесі росту, приведе до їх загибелі.

Я припиняю вносити в грунт азотні добрива вже в серпні. В кінці сезону, щоб зміцнити кореневу систему рослин, проводжу тільки їх підгодівлю калійно-фосфорними добривами.

Визначаю ступінь готовності кущів троянд до зими за кольором їх гілок. Якщо вони мають червоний відтінок, значить, їх активне зростання ще не припинено. Визрілі пагони будуть мати зелений колір.

2. Припиняю полив

Якщо цього не зробити і продовжити поливати кущі, то їх інтенсивний розвиток не припиниться, з-за чого вони зустрінуть зиму в ослабленому стані і в підсумку важко перенесуть її.

3. Прищипую пагони

По закінченні сезону прищипую верхівки молодих пагонів, тим зупиняючи їх зростання. Проводити цю операцію пізніше вже може бути пізно.

4. Припиняю рихлити землю вже у вересні

Інакше можуть пробудитися сплячі бруньки, що зробить рослини уразливими при сильному зниженні температури.

5. Обов’язково обрізаю кущі

Як правило, роблю обрізку у другій половині вересня, як тільки з ранку почне злегка брали. Першим ділом видаляю залишилися бутони, потім вирізаю недозрівші, ослаблені гілки і пагони, зростання яких направлений в середину куща. Видаляю з гілок і листя, які, щоб уникнути появи різних інфекцій, спалюю у садовий печі.

6. Обробляю кущі залізним купоросом чи розчином фунгіциду

Фунгіциди розводжу згідно інструкції, а ж/купорос в пропорції 300 г на відро води.

7. Підгортаю кущі

Якщо місце щеплення троянд, яке повинно знаходитися нижче рівня землі, оголено, то обов’язково проводжу підгортання. Якщо ж воно приховано грунтом, цієї процедури уникаю, оскільки часті в нашому регіоні зимові відлиги можуть спровокувати перезволоження грунту, розпушування при підгортанні, що може привести до загнивання коренів.

8. Пригибаю до землі пагони плетистих троянд

На зиму я обов’язково перекладаю все їх в горизонтальне положення. Щоб при цьому уникнути надлому товстих гілок, пригибаю їх поступово – кожного тижня, починаючи з серпня, опускаю їх все нижче і нижче, кожен раз фіксуючи їх до тих пір, поки вони не зіткнутися з землею. При такому положенні гілок рожеві кущі відмінно перезимують під сніговим покривом навіть без спеціального укриття. Щоб покладені на землю пагони не загнили у разі відлиги, підкладаю під них дощечки або пінопласт.

9. Не поспішаю вкривати кущі троянд

Без штучного утеплення вони цілком можуть витримати похолодання до -10 °C. Починаю вкривати їх в кінці листопада, коли середньодобова температура встановиться в районі 0 ºС, а сильних снігопадів поки що ще немає.

10. Встановлюю над кущами дуги

Роблю це для того, щоб створити повітряну прошарок між рослиною і покривним матеріалом, що захищає його від впливу зовнішнього середовища.

11. Вкриваю кущі

Використовую в якості укривного матеріалу товстий і широкий спанбонд (нетканий, агротекс). Іноді накриваю кущі ялиновим лапником. Зверху застеляють все яким-небудь матеріалом, що не пропускає воду, типу руберойду або цупкого картону.

Ніколи не використовую для укриття рослин плівку, під якою вони почнуть відлига пріти, або опале листя, що може заразити їх гниллю і різними хворобами.

12. Взимку присипаю кущі снігом

Це найкраще природне укриття для троянд та інших садових рослин. Якщо зима трапляється малосніжною, сгребаю сніг з доріжок і накидаю його на кущі.

13. Під час зимових відлиг провітрюю рослини

У теплу погоду просто трохи припіднімаючи укривний матеріал, провітрюючи простір під ним. Інакше кущі можуть запріти.

Завдяки виконанню всіх цих процедур щоразу напередодні зими або в її розпалі, мені завжди вдається зберегти свої троянди до весни в цілості й схоронності, якими б суворими морозами зима не відзначилася.